Universal AC Adapter 12V 2A Power Supply Charger 24W AC100V to DC12V 2000mA 1500mA 1000mA 500mA Power Driver 11 DC Plug Tips 12 Volt Converter Inverter Transformer ac dc Adapter(DC12V~2A)
Compatible Devices:
LED Strip Lights, WIFI Router, ADSL Cats, Bluetooth speaker, GPS, webcam, digital piano keyboards, Switches, CCTV Security Cameras etc.
Basic parameters
| Product Series | Wall Plug-in Power Adapter |
| Input voltage/Input frequency | 100-240V 50-60Hz |
| Output voltage/Output current | 12V/2A |
| Static loss | ≤0.1W |
| Output ripple | ≤200mV |
| Output efficiency | ≥87.5% |
| Protection | Over voltage protection/Over current protection |
| Short circuit protection/Temperature protection |
Other Parameters
| AC Plug | Not Removable |
| AC cable Optiona | EU/US/CN/AR/AU/BR Plug |
| DC line length/DC tips | Customizable |
| Product Size | 65*44.5x31mm |
| Product Color | Black/White |




